Kako teče razvoj ploda, fetusa?
Čovječji plod do desetog se tjedna trudnoće naziva zametkom, a u
nastavku trudnoće on je fetus. Tijekom prvih pet tjedana traje
početni razvoj posteljice i zametka. S navršenih šest tjedana ta
nakupina stanica konačno je oblikovana u zametak. Na njemu se
razlikuju glavica, trup s kolutičastim razvojnim segmentima i
postraničnim pupoljcima iz kojih se razvijaju udovi. Veličine je
zrna kave, a u njegovoj unutrašnjosti kuca malo, nerazvijeno srce.
Prednji dio trupa ima otvor koji je osnova za razvoj probavnog
sustava. Na leđnoj strani razabire se uzdužna pruga koja će
postati kralježnicom. S navršenih sedam tjedana zametak je
veličine zrna graha. Na glavici su tamne točke koje će biti oči,
nos, usta. Srce razvija četiri klijetke, a sa strane se mogu
vidjeti izbočine udova. Zametak se počinje kretati. S osam tjedana
zametak je veličine 1,5 cm, pliva u šupljini maternice u maloj
količini plodove vode. Koža je tanka, a kroz nju su vidljive oči,
dok su niže, bliže vratu, uši. Udovi su razvijeni toliko da možemo
razabrati nadlakticu, podlakticu, prstiće. Zaključno s dvanaestim
tjednom zametak će dobiti čovjekoliki izgled.
Kako se razvija posteljica?
Posteljica je poseban organ koji se razvija tijekom trudnoće na
mjestu u maternici gdje se ugnjezdilo oplođeno jajašce. U prvim
tjednima jedna se skupina stanica počinje razvijati u posteljicu.
Ovaj organ ima funkciju opskrbljivanja djeteta potrebnim tvarima,
te oslobađanja od suvišnih otpadnih tvari. Tijekom trudnoće
posteljica obavlja ulogu fetalnih pluća, bubrega i probavnih
organa. Dijete i posteljica povezani su pupkovinom koja je izvor
hormona i sličnih tvari koje su odgovorne za normalan tijek i
razvoj trudnoće. Nakon završetka trudnoće taj organ je odbačen kao
suvišan.
Djeluje li seks u trudnoći u normalnim okolnostima štetno?
Snošaj ne može uzrokovati pobačaj niti oštetiti fetus. Ukoliko isti ili drugi dan primijetite malu količinu sukrvice koja ubrzo prestaje ne treba dizati paniku. Na vratu maternice ili u vagini postoje kapilare na kojima mogu nastati sitna oštećenja. Nakon porođaja, kada ste spremni, možete ponovno početi sa seksualnim životom. Tada je ženama potreban nježan partner s puno razumijevanja.
Osjećam pojačano lučenje sline, a tek sam na početku trudnoće...
Pojačano lučenje sline bezopasna je pojava za Vas i Vaše dijete. Također, može se raditi i o smanjenom gutanju sline uslijed mučnina. Pomoći si možete unosom hrane koja sadrži škrob.
Često osjećam da mi je nos začepljen, sluznica iziritirana, a krv iz nosa mi teče dosta često. Je li to normalno?
Ove tegobe nastaju zbog povećanog protoka krvi kroz organizam u trudnoći, a kako se sluznica zadebljava dolazi do sužavanja dišnih puteva te je ona sklonija krvarenju. Naravno, tegobe mogu biti i druge prirode - upala sluznice nosa koja je rezultat virusnih i bakterijskih mikroorganizama ili alergijske upale. Kako si pomoći kod začepljenog nosa? Ako niste bolesni i nije u pitanju alergija, može Vam pomoći inhaliranje, ovlaživači zraka te podignuto uzglavlje pri spavanju ili odmaranju.
Hrkanje u trudnoći i kako ga eliminirati?
Manji broj žena hrče, no u trudnoći je to prilično česta pojava. Ono nastaje zbog sužavanja gornjih dišnih puteva, zbog zadebljanja sluznice. Iako je hrkanje bezazlena pojava, ono može biti uzrok i većih problema ukoliko je povezano s povišenim krvnim tlakom. Žene koje hrču kroz trudnoću imaju povećani rizik od rađanja djece manje porođajne mase. Hrkanje može biti i znak apneje koja uzrokuje kratkotrajni prestanak disanja u snu, a ono uzrokuje manjak kisika u krvi te majku budi iz sna i uzrokuje stres kod djece. Kako si pomoći? Nemojte spavati na leđima već na boku. Prekomjerna težina pospješuje hrkanje stoga se pokušajte kontrolirati. Možda Vam može pomoći flaster za nosnice - on djeluje tako da proširuje ulaz zraka kroz nosnice i tako olakšava disanje, a ne škodi djetetu.
Često me boli glava i osjećam se loše…
Rano u trudnoći glavobolju mogu uzrokovati hormonalne promjene i povećan protok krvi. Kasnije kroz trudnoću glavobolja može biti povezana sa stresom, raznim promjenama koje nas prate, umorom, neispavanošću, naprezanjem očiju, napetosti, uznemirenosti… Patite li u normalnom životu od migrena i jakih glavobolja, bolest može ostati ista ili se može pojačati. Kako si pomoći kada nas glavobolja muči iz dana u dan? Uzroci mogu biti različiti, pratite ih. Kada uočite mogući uzrok, prevenirajte glavobolju izbjegavanjem takvih ili sličnih radnji. Odmarajte, spavajte, tuširajte se ili boravite u toploj kupki, opuštajte se, meditirajte, izbjegavajte stresne situacije, stavljajte si tople obloge, iskoristite blagonaklonost drugih i dajte da vas paze, maze, masiraju… Ukoliko se glavobolje ipak nastavljaju i sve su jače i jače, prije uzimanja bilo kakvih lijekova obavezno se obratite liječniku. Liječnik će Vam najbolje savjetovati koje lijekove možete koristiti ili nastaviti koristiti bez obzira što ste trudni. Uz glavobolju mogao bi Vam se mutiti i vid, mogli bi osjećati nagon za povraćanjem. Liječnik će Vam možda savjetovati da neke lijekove izostavite dok bi neke druge mogli početi uzimati.
Jaka bol u trbuhu i zdjelici tijekom prvog i drugog tromjesečja koja ne prestaje?
Ukoliko je bol u kombinaciji s temperaturom, krvarenjem, jakim iscjetkom, ošamučenošću, bolovima u leđima ili trudovima to može biti znak izvanmaternične trudnoće ili prijevremenog poroda, stoga je preporuka da se hitno javite liječniku.
Primjećujem tamnjenje kože, kako si pomoći?
Hormonalne promjene u trudnoći uzrokovati će tamnjenje kože tijela, pogotovo dijelova kože na bradavicama i dojkama. Nemojte se opterećivati tamnjenjima kože jer ona će proći kada rodite i kada Vam se tijelo počne vračati u normalu.
Jesu li valovi topline i znojenje normalni u trudnoći?
Ove pojave mogu donijeti neugodan osip na koži. Osip se najčešće pojavljuje na dijelovima tijela koji su prislonjeni jedan na drugi, ispod ruke, ispod grudi, na unutrašnjosti bedara... Svakako se javite liječniku jer će pravodobna reakcija olakšati takve i slične probleme. Kada osip svrbi, pecka ili žari treba ga tretirati i biti će Vam lakše. Ukoliko mu je uzrok znojenje ili vrućina tada nosite prozračnu odjeću od prirodnih materijala, održavajte redovno higijenu, održavajte kožu suhom, tuširajte se mlakom vodom, kožu mažite neutralnim kremama, kupkama i pudrajte mjesto osipa dječjim puderom kako bi koža bila otpornija na trljanja i trenja. Nabrojeno bi trebalo dovesti do olakšanja.
Imam problema s hemeroidima, kako si pomoći?
Krvarenje zahtjeva pregled, no ono najčešće dolazi zbog oštećenih hemeroida ili oštećenja stjenke anusa. Oštećenja često nastaju zbog loše probave i zatvora, no nije rijetkost da dođe do zastoja krvi u venskom sustavu koji nastaje pritiskom ploda na velike krvne žile. Kako si pomoći u slučaju zatvora? Jedite lagano, hranu bogatu vlaknima, voće, povrće, manje obroke, pijte puno tekućine, vježbajte… Ako ni onda ne prolazi, obratite se liječniku.
Sukrvica u trudnoći, treba li me biti strah?
Sukrvica se može pojaviti kod većeg broja trudnica. Takva točkasta krvarenja u pravilu nisu razlog za brigu, a mogu biti razlog puknute žilice ili iziritirano tkivo. Da ne biste brinuli možete posjetiti liječnika, ginekologa.
Kada ću prvi put osjetiti svoje dijete?
Drugo tromjesečje pravo je vrijeme za to. Kod prvorotki prvi će se pokreti osjetiti oko 20. tjedna trudnoće (možda malo prije ili kasnije). Osjetit ćete lagane leptiriće, tapkanje, lagano podrhtavanje… Tijekom vremena koje slijedi pokreti su slabi i rijetki, mogu se pojaviti jednom ili više puta tijekom dana, kasnije postaju sve češći. Lijepo je osjetiti pokrete bebe, tako ćete puno brže i stvarnije osjetiti svoju povezanost s bebom. Kako će trudnoća teći već ćete se naviknuti na ritam vaše bebe. Bebicu ćete najviše osjetiti između 27. i 32. tjedna trudnoće. Pred kraj trudnoće pokreti djeteta će se smanjiti. Ako primijetite da se beba ne miče duže vrijeme i da je ni promjenom položaja ne možete razbuditi, da budete mirni javite se liječniku.
Strah me poroda!
Ako i kada Vas muče razni strahovi vezani za vas, porod, zdravlje vašeg djeteta, majčinstvo sjetite se da je to normalno. Žene, pa i muškarci često strahuju za bebu a da to ne znaju, hoće li znati ako nešto nije u redu, hoće li znati da je porod krenuo, hoće li znati kada u bolnicu. Hoće li se snaći među nepoznatim ljudima u bolnici, hoće li završiti na carskom rezu, hoće li…, hoće li… Tu će mamama i tatama pomoći edukacije, znanje i informiranost o svemu što slijedi. Upišite tečaj, radionicu, uzmite doulu, pitajte liječnika… Samo se informirajte i već će vam biti lakše. Za početak sjednite i u svoj dnevnik trudnoće upišite svoje strahove, sljedeći dan dodajte što ste zaboravili. Nazovite prijateljicu, pozovite svog partnera ili kontaktirajte svoju doulu i razgovarajte o svojim strahovima. Iznesite razloge zašto se tako osjećate. Razgovorom ćete izbaciti negativne misli i odmah će Vam biti malo lakše, Vaša doula dat će Vam odgovor na sva Vaša pitanja i dileme, a na zdravstvena pitanja odgovorit će Vaš liječnik. Nakon toga će Vam svakako biti puno, puno lakše.
Je li kroz trudnoću potrebna pojačana briga za zube?
Kroz trudnoću posjetite svog stomatologa i zatražite savjete oko brige za zube. Često čujemo da su žene u trudnoći sklonije problemima sa zubima i zubnim mesom. Problemi sa zubima najčešće dolaze od većeg nakupljanja bakterija u usnoj šupljini i stvaranja zubnog kamenca. Ako dođe do taloženja i stvaranja bakterija mogli bi dobiti bakterijske džepove između zubnog mesa i zubi. Desni bi vam mogle biti crvene, nadražene, osjetljive, krvariti. To zna biti prilično neugodno i može trajati. Vodite brigu o svojim zubima jer njihovo zanemarivanje može dovesti do ozbiljnijih posljedica.
Kako njegovati zube u trudnoći?
Posjećujte češće stomatologa. Zube perite ujutro i navečer zubnom pastom s dodatkom fluora. Kad četkate zube, četkajte i jezik. Koristite zubni konac da ne bi došlo do nakupljanja bakterija na hrani između zubi. Za održavanje zdravlja i kvalitete zubi važno je da se pravilno i zdravo hranite.
Stalno sam žedna...
Žeđ je normalna u trudnoći, dodatni unos tekućine služi za održavanje plodne vode i povećanje volumena krvi. Pomaže u vlaženju kože, prevenciji zatvora, pravilnom funkcioniranju bubrega i uklanjanju štetnih tvari. Ukoliko niste ljubiteljica obične i mineralne vode, tekućinu slobodno nadoknadite prirodnim voćnim sokovima, sokovima od povrća, juhom ili mlijekom.
Osjećam pritisak na trbušnu stijenku...
To je normalno ukoliko nemate i neke druge simptome koji mogu utjecati na osjećaj pritiska. Kako Vaše dijete raste i Vaša maternica se povećava, ona radi pritisak na unutarnje organe te Vi osjećate manji ili veći pritisak na donjem dijelu trbuha. Pritisak možete osjećati već u prvom tromjesečju dok je on u drugom i trećem sve više prisutan kako Vaša beba raste. Kako se maternica povećava, ona pritišće mokraćni mjehur i debelo crijevo, što Vam daje veću potrebu za odlaskom na toalet. Znači - nemojte se bojati, to je normalno.
Što kada osjećam pritisak u donjem dijelu trbuha, on dugo traje i prate ga drugi simptomi?
Liječniku se trebate javiti ukoliko osjećate jaku bol, grčeve, trudove, imate vodenasti iscjedak ili mislite da vam je pukao vodenjak. Sve to može biti znak pobačaja, izvanmaternične trudnoće, prijevremenog porođaja i slično - bolje se javiti liječniku nego čekati da se smiri.
Koje posljedice može donijeti blaža bol u predjelu trbuha u vrijeme prvog i drugog tromjesečja?
Rastezanje ligamenata i mišića može uzrokovati blažu bol, probadanje, grčeve i sl. Još jedan razlog tome može biti rastezanje obloga ligamenata koji pridržavaju maternicu. Blaža bol koja se pojavljuje s vremena na vrijeme i prolazi nije nešto oko čega se trebate brinuti, no ako je redovita i ne prestaje može se razviti u početak porođaja iako niste ni blizu termina. Ako Vam bol stvara nelagodu pokušajte leći, sjesti, opustiti se u toploj vodi, ili se konzultirajte s liječnikom.
Osjećam svrbež i nelagodu…
Jedna petina trudnica kroz trudnoću osjeti svrbež na predjelu trbuha i cijelog tijela. To se najčešće događa prilikom pretjeranog rastezanja kože. Koža crveni, ljuska se, stvaraju se čvorići, pločaste tvorbe… Stoga posebno kroz trudnoću svoju kožu i svoje tijelo treba posebno njegovati. Iako rijetko, može se dogoditi da trudnice imaju zastoj žući, odnosno kolestazu, koja se vidi po jakom svrbežu po cijelom tijelu. Tada se svakako trebate javiti svom liječniku.
Kako si pomoći u slučaju svrbeži?
Nosite odjeću od laganih i prirodnih materijala, održavajte prostore u kojima se nalazite provjetrenima i ne pretoplima. Kožu tijela mažite nježnim losionima, kremama i uljima. Ukoliko sami ne uspijete riješiti problem svrbeža, javite se liječniku koji će vam prepisati terapiju.
Je li konzumacija alkohola u trudnoći prihvatljiva?
Nemojte popiti niti jedno piće, jer ono bi moglo štetno utjecati na Vas, a kroz Vas i na Vaše nerođeno dijete. Činjenica da ste u ranoj trudnoći popili čašicu ili dvije jer niste znali da ste trudni neće učiniti veću štetu, ali prestanite s ispijanjem alkohola u većoj ili manjoj količini čim saznate da ste trudni.
Preuređenje doma u trudnoći, da ili ne?
Ukoliko tijekom trudnoće odlučite preurediti stan, ličiti zidove, obojati dio namještaja, obojati krevetić ili neki drugi dio namještaja za dijete - činite to oprezno. Pametnije, zamolite nekog drugog da to učini umjesto Vas. Tijekom trudnoće, a pogotovo tijekom prvog tromjesečja, izbjegavajte izlaganje uljnim bojama, olovu, kromu i razrjeđivačima koji se nalaze u nekim bojama. Sva navedena sredstva mogu izazvati negativne posljedice za plod. Istraživanja su pokazala da navedena sredstva štetno utječu na trudnoću, pogotovo ako je žena trajno izložena parama. Ukoliko se pak odlučite na ovu vrstu posla - stavite masku, provjetravajte prostor u kojem radite, obojite predmet na otvorenom, te nemojte jesti ni piti u prostoru u kojem radite.
Kako si pomoći kod gubitka trudnoće?
Bez obzira na njeno trajanje, gubitak trudnoće izrazito je teško iskustvo za oba roditelja. Mogli biste se osjećati prazno i izgubljeno. Pokušajte prebroditi ovaj teški period uz pomoć partnera, roditelja, prijatelja ili psihologa ili psihijatra. Loš ishod prethodne trudnoće ne znači da nećete moći imati drugu bebu ili da nešto u sljedećoj mora krenuti po zlu. Pravi trenutak za pokušati ponovno ovisi o vašem tjelesnom i emocionalnom oporavku. Liječnici preporučaju razdoblje čekanja od 2-3 mjeseca.
Nenormalno se znojim, je li to normalno?
To je normalno. Uslijed utjecaja hormona na žlijezde lojnice mogli bi primijetiti da Vas s vremena na vrijeme oblijeva znoj, što se prije nije događalo. Osim hormona, utjecaj ima i otpuštanje topline od ploda u maternici. Uz znojenje bi mogli primijetiti i osip, posebno na pregibima. Kako si pomoći? Unosite dovoljno vode i soli u organizam da ne dođe do dehidracije. Odmarajte se, boravite u rashlađenim prostorijama, budite u hladu i izbjegavajte sunce, nosite prozračnu odjeću i obuću.
Primijetila sam žarko crvenilo na dlanovima, što da radim?
Veći broj trudnica kroz trudnoću primijetiti će crvenilo stopala i crvenilo dlanova, što je vrlo česta promjena koja se događa trudnicama, a izraženija je kod žena bijele puti. Nastaje zbog povećanog protoka krvi kroz kožu, a prati ga svrbež i nelagoda. Nelagodu si možete olakšati njegovanjem laganim kremama i losionima. Kao i većina promjena koje se pojavljuju na koži tijekom trudnoće i ova će se maknuti u kratkom vremenu nakon poroda. Ukoliko se nakon poroda crvenilo ipak ne izgubi, javite se liječniku jer uzrok mu mogu biti i neke ozbiljne bolesti.
Boli me trbuh, imam grčeve, osjećam bol u leđima…
Ako se grčevi i bolovi pojavljuju u ranoj trudnoći oni mogu biti opasni te nam mogu nam dati naznake da je došlo do pobačaja ili izvanmaternične trudnoće - stoga se javite liječniku da utvrdite svoje stanje. Grčevi i bolovi u daljnjem tijeku trudnoće mogu biti znak da je porod prijevremeno krenuo. Jaka, iznenadna, postojana bol može biti i znak da se posteljica počela odvajati. Ako imate mučninu, glavobolju i osjećate se izrazito loše, ako se pojavljuje iscjedak iz rodnice, imate temperaturu - sve to može biti znak infekcije te se i u ovom slučaju potrebno javiti liječniku.
Vrlo često, ponekad i svakodnevno, osjećam mučninu i trbobolju.
I kroz trudnoću majke mogu imati želučanih teškoća. Ukoliko pojavama kao što su mučnina, proljev i povraćanje izgubite puno tekućine, primijetit ćete neke od sljedećih pojava: biti će Vam slabo, loše ćete se osjećati, osjećat ćete žeđ, usta će vam se sušiti, mokraća će biti gušća i tamnija. To su sve znakovi da tekućinu treba nadoknaditi. Kako bi se zaštitili od ove vrste obolijevanja perite češće ruke, izbjegavajte kontakt s bolesnim osobama, ne dijelite čaše ili jedaći pribor s drugima. Pripremajte hranu kako treba jer to je najčešći razlog želučanih i probavnih problema.
Oči su mi suhe, grebu, peku, mogu li si nekako pomoći?
Kako na tijelu, tako i na očima trudnice kroz trudnoću, može doći do određenih promjena. Vanjski sloj oka postaje deblji, a tlak tekućine unutar oka postaje manji. Mogli bi primijetiti da vam se magli vid, da su vam oči suhe i otečene. Pratite što se događa s Vašim vidom kroz trudnoću -promjene bi mogle ukazivati na komplikacije šećerne bolesti, visoki krvni tlak ili neke druge probleme.
Konjunktivitis ili nešto drugo?
Kako na tijelu, tako i na očima trudnice kroz trudnoću, može doći do određenih promjena. Vanjski sloj oka postaje deblji, a tlak tekućine unutar oka postaje manji. Mogli bi primijetiti da vam se magli vid, da su vam oči suhe i otečene. Pratite što se događa s Vašim vidom kroz trudnoću -promjene bi mogle ukazivati na komplikacije šećerne bolesti, visoki krvni tlak ili neke druge probleme.
Imam išijas, kako si pomoći?
Osjećate li bol, utrnulost, toplinu i žarenje koji se protežu niz leđa i stražnjicu pa sve do nogu, ta pojava naziva se išijas. Iako ga žene imaju i kada nisu trudne, u trudnoći on zna biti posebno prisutan jer maternica i dijete rade pritisak na živce. Vaše stanje mogu pogoršati sagibanje, pregibanje, nagli pokreti, ustajanje, podizanje i nošenje tereta. Išijas je neugodan ali nije opasan za dijete. Nestat će kad se dijete počne spuštati u položaj za porod. Kako si pomoći? Pri spavanju najbolje će Vam pomoći poznati banana jastuk kako bi se namjestili upravo onako kako Vam odgovara. Ako vam odgovaraju, tople kupke i oblozi također mogu biti od velike pomoći. Ustajte i sjedajte polako te polako radite promjene pokreta.
Stalno me bole kukovi. Što da radim?
Ligamenti se lagano rastežu i zglobovi popuštaju. No što je veća opuštenost, to ćete (kada za to dođe vrijeme) lakše roditi. Vježbanje kroz trudnoću svakako Vam može pomoći. Pomoći Vam mogu i tople kupke, oblozi i masaže.
Boli me ruka, kao da sam je istegnula…
Sindrom karpalnog kanala čest je u trudnica - on se manifestira slabosti, trncima, žarenjem ili bolovima u rukama. Najčešće se pojavljuje u obje ruke, a često je uzrokovan nizom jednakih pokreta. Ako se pojavi, zamolite partnera da vam masira ruke, razgibavajte ih u jednom ili drugom smjeru i smanjite radnje koje ga možda potenciraju. U većini slučajeva ovaj sindrom nestaje nakon porođaja. Ukoliko se to i ne dogodi, postoje rješenja i svakako se obratite svom liječniku.
Boli me tanka kožica u području pupka...
Ova tupa bol i napetost uzrokovana je povećanjem maternice u trudnoći, a može biti izražena od 20. tjedna trudnoće nadalje. Simptomi su najizražajniji u sjedećem položaju. Kako bi si pomogli, možete stavljati obloge na mjesto zatezanja ili prstima masirati napeto područje. Ukoliko gubite apetit, loše se osjećate, pritisak je vrlo jak i neugodan, zbog svoje sigurnosti javite se liječniku.
Osjećam pritisak na pojedine organe i udove u tijelu, kako si pomoći?
Kod trudnica su česti grčevi u mišićima potkoljenice, a oni su najčešće uvjetovani usporenom cirkulacijom, prenaprezanjem i pritiskom naše otežale maternice na živce nogu. Kako si pomoći? Nosite ugodnu i ravnu obuću, hodajte i gibajte se, budite aktivni, stavljajte obloge ukoliko Vas bole noge, rastežite mišić, masirajte listove (ili još bolje, neka Vas drugi masiraju), dignite noge na povišeno, ako puno stojite stavite deblje čarape(kupuju se u specijaliziranim ljekarnama). Ako ništa od navedenoga ne pomaže, javite se za savjet liječniku.
Osjećam pritisak na rebra…
U posljednjim mjesecima trudnoće majke često ukazuju na bol u predjelu rebara. Tada je djetešce dovoljno veliko da svojim nožicama napravi pritisak u području majčinih rebara i izazove veliku nelagodu, a ponekad i bol. Uz pritisak dolazi i do mijenjanja oblika prsnog koša majke, otežano je disanje i rastezanje grudnog koša. Ako se pojavi velika bol i pritisak pokušajte promijeniti položaj, podignuti ruke iznad glave ili nježno potisnuti dječja stopala prema dolje. Bol i nelagoda će nestati kada se dijete spusti u zdjelicu. Kod majki prvorotki to će se dogoditi dva do tri tjedna prije porođaja, a kod majki višerotki neposredno pred sam porođaj.
Imam osjećaj da je dijete toliko nisko da ću se dolje raspuknuti…
Kako se trudnoća bliži svom kraju, dijete će se u maternici smjestiti u zdjelični prostor i raditi sve veći pritisak na zdjelicu. Tada bi mogli osjećati bol i pritisak u predjelu međice. Ukoliko ste prvi put trudni, bol se može pojaviti nekoliko tjedana prije poroda. Ako ste višerotka, bol se može pojaviti nekoliko dana prije poroda. Uz bol, može se pojaviti i napetost koju dijete radi u trenucima kada glavica pritišće kosti zdjelice.
Kada će prestati otežano disanje, pritisak i loša probava?
Kako se približavate terminu poroda Vaše teškoće mogle bi se smanjiti ili u potpunosti nestati. U prvorotki ova pojava može se dogoditi već nekoliko tjedana prije poroda, no kod mama koje su već rodile najčešće se događa pred sam porod. Dijete će se smještati sve dublje u zdjelicu, njegov pritisak na želudac i ošit će nestati, probava će se normalizirati i osjećati ćete se bolje. Vaš trbušćić će biti sve niže i sve više izbačen prema naprijed. Tada bi mogle nastupiti neke druge teškoće jer je beba nisko u zdjelici i počinje pritiskati mjehur, stoga bi mogli morati malo češće na toalet, mogli bi osjećati pritisak i bol u području prepona, oštro probadanje u rodnici i oko nje te bolove. Ukoliko počnete osjećati i druge znakove početka poroda, javite se liječniku. Odmarajte kada osjetite umor te legnite i odmorite onda kada je pritisak prevelik.
Kako si pomoći kad osjetim bolove u međici?
Možete raditi Kegelove vježbe koje će ojačati mišiće perinealne regije i tako umanjiti bolove. Ukoliko je bol jaka i povezana s trudovima koji se pojavljuju u određenom razmaku te ne jenjava već postaje sve jača, obratite se svom liječniku jer postoji mogućnost da je porod započeo. Sretno!
Čemu služi ultrazvuk?
Ultrazvuk je uređaj koji odašilje zvučne valove visoke frekvencije
u vrlo kratkim razmacima, a potom registrira njihov odjek vrlo
velikom brzinom kako bi stvorio sliku. Ultrazvuk je najkorištenija
metoda u ginekologiji i porodništvu, a neškodljiv je za pacijente
i djelatnike.
Čemu služi kardiotokografija?
Kardiotokografija je metoda kojom se istodobno prate i bilježe
srčana akcija ploda i trudovi. Mnoga stanja u trudnoći mogu
ugroziti plod, a kod većine komplikacija smanjuje se opskrba
fetusa kisikom. Kada je ugrožen, organizam se počinje koristiti
nekim drugim mehanizmima kako bi nadomjestio nedostatak kisika. U
tom slučaju se većina protoka krvi u plodu usmjerava prema plodu i
vitalnim organima. No ako je plod dugo bez kisika, mehanizmi se
istroše i plod može biti smrtno ugrožen. Jedan od oblika nadzora
je i CTG uređaj. Normalna srčana frekvencija ploda je između 120 i
160 otkucaja u minuti.
Čemu služe ginekološki pregledi u trudnoći?
Prvi pregled posvećen je pregledu vrata maternice. Ukoliko se uoče
promjene ili ako dugo nije učinjen PAPA test, može se uzeti
materijal i poslati na analizu. Do dvanaestog tjedna ultrazvučni
pregled obavlja se transvaginalnom sondom kroz rodnicu. Nakon
dvanaestog tjedna ultrazvuci se obavljaju preko trbuha. Nakon toga
slijedi bimanuelna palpacija kojom će liječnik opipati maternicu,
veličinu, promjene…. Ako je sve u najboljem redu liječnik će
odrediti pretrage svaka četiri tjedna do 28. tjedna trudnoće. Do
36. tjedna svaka dva do tri tjedna, od 36. tjedna svakih tjedan
dana, a nakon 40. tjedna svaki drugi dan.
Mirisi u trudnoći, da ili ne?
Intenzivni mirisi, mirisi hrane, parfema, ljudi koji se kreću oko nas, mirisi prostora u koje ulazimo … mogu nam smetati i inače, a pogotovo u trudnoći. Mnogobrojna istraživanja pokazala su da je njuh kod trudnica izoštren, a razlog tome može biti povećana razina estrogena u organizmu. Mučnina i osjetljivost na mirise i okuse znak je rasta embrija i posteljice. U većine trudnica ta osjetljivost nestaje negdje oko 13., 14. tjedna trudnoće.
Jutarnje mučnine i zašto do njih dolazi?
Nekoliko je razloga. Jedan od njih su hormoni jer se pod njihovim utjecajem Vaš želudac puno sporije prazni. Utjecaj svakako ima i opuštanje trbušnih mišića. Posteljica i plod proizvode hormon estrogen, a to veliko povećanje vrijednosti također utječe na osjećaj mučnine. Stres u trudnoći, nespavanje, umor, putovanja i hrana mogu biti čimbenici koji uzrokuju mučnine. One će se javiti između 4. i 8. tjedna trudnoće, a završit će otprilike između 13. i 14. tjedna trudnoće. Jutarnja mučnina neće loše utjecati na Vašu bebu, ona je samo znak da Vaša trudnoća dobro napreduje.
Kako si pomoći kada mučnine dosegnu svoj vrhunac i kako ih ublažiti?
Svoj želudac ne držite praznim, a ni punim. Jedite pomalo, više obroka tijekom dana. Ujutro, dok se još meškoljite u krevetu, pojedite nekoliko keksa, krekera ili tost, te se dignite kada već započne probava. Pomalo pijuckajte vodu kroz cijeli dan, čak i kada jedete. Jedite hranu koja nije teška, npr. juhicu, krekere, sir, orahe, mlijeko, jogurt…. Izbjegavajte hranu koja vas iritira i izaziva Vam mučninu. Ugljikohidrati kao bijela riža, tost i pečeni krumpir Vam neće škoditi. Masnu hranu izbjegavajte. Prostorije u kojima se nalazite redovito zračite, prošećite po svježem zraku, a ako ste umorni odmarajte.
Kada potražiti liječničku pomoć?
Ako su mučnine jake i izazivaju teške poteškoće svakako je potrebno potražiti pomoć. Ako počnete gubiti na težini, ako sve što pojedete ili popijete momentalno i izbacite iz sebe, ako se osjećate malaksalo, onemoćalo, sve Vas boli ili ako u sadržaju koji povratite primijetite sukrvicu ili krv, tada se svakako javite liječniku.
Što ako ne podnosim laktozu?
To ćete primijetiti tako što ćete nakon uzimanja mlijeka imati neke od sljedećih simptoma: vjetrovi, mučnine, mekana stolica, bolovi u trbuhu, napuhanost, višak zraka koji kola vašim crijevima…. Mnoge žene kroz trudnoću puno lakše probavljaju šećer u mlijeku, tj. laktozu. Ženama koje je ipak ne podnose ni kroz trudnoću teško je osigurati pravu dozu kalcija prirodnim putem. Ako ne podnosite mlijeko ili mliječne proizvode evo nekoliko savjeta: uz obrok pokušajte popiti šalicu ili pola šalice mlijeka, odabirite raznoliku hranu bogatu kalcijem (prokulice, špinat, losos, sardine), koristite proizvode na kojima je naglašeno da nemaju laktoze ili da je smanjen sadržaj šećera. Pokušajte konzumirati sireve i jogurte koji se obično bolje podnose od mlijeka.
Osjećam konstantnu žgaravicu, kako si pomoći?
Više od polovice trudnica osjetit će žgaravicu većeg ili manjeg intenziteta. Osjetit ćete ju kao žarenje, bol u želucu ili gornjem dijelu trbuha. Možete osjećati napuhanost, višak zraka. Žgaravica je znak da se hrana iz želuca vraća u jednjak. Mišić koji povezuje jednjak i želudac se opušta i propušta kiselinu koja nagriza sluznicu. Hormoni usporavaju rad probavnog sustava, usporavaju se gibanja, a želucu treba više vremena da se isprazni. Tako hranjivi sastojci lakše ulaze u krvotok i hrane našu bebu. Također, naša se maternica povećava i raste, pritišće želudac i pomiče ga prema gore, te tako potiskuje želučanu kiselinu i ona se vraća u jednjak.
Kako spriječiti i ublažiti žgaravicu?
Postoje mnogi načini da si pomognete ili spriječite žgaravicu: izbjegavajte masnu i pečenu hranu, jedite manje obroke, stalno nešto grickajte. Izbjegavajte čaj, kavu, kiseline, alkohol, pušenje, začinjenu hranu. Pijte puno tekućine, posebno vode. Sokovi i jako slatka pića se ne preporučuju. Ne pušite, cigareta je štetna i za Vas i za dijete. Nemojte se držati zgrčeno, pogrbljeno ili se previše savijati kada dohvaćate stvari. Izbjegavajte položaje koji dodatno pritišću želudac. Nemojte jesti prije spavanja, napravite odmak od barem dva sata. Ležanje na leđima se ne preporuča. Kada ležite, podignite uzglavlje.
Osjećam veliku želju za određenim kombinacijama namirnica, je li to normalno?
Početkom trudnoće mogli bi imati veliku želju za nekom određenom vrstom hrane ili za nekom određenom kombinacijom namirnica. Nemojte se brinuti jer takva je želja uglavnom prolazna. Ovakva iskustva najčešće su uzrokovana hormonalnim promjenama, no nakon trećeg ili četvrtog mjeseca trebala bi prestati. Nemojte misliti da hrana za kojom čeznete ima sastojke koji Vam nedostaju u organizmu, no ukoliko se takva potreba produži, tada postoji mogućnost da vam nedostaje željeza, stoga potražite savjet liječnika.
Kako si pomoći kada želja za hranom ne prestaje?
Pokušajte se zadovoljiti zdravim grickalicama od žitarica, bez šećera, ili si jednostavno odvratite pažnju šetnjom, vježbanjem, spavanjem, druženjem ili čitanjem dobre knjige. Dobro si je ponekada i ugoditi ali nemojte to iskorištavati. Nosite se s ovim promjenama na svoj način, ali pripazite da ne ugrozite svoje ili djetetove prehrambene navike, stoga jedite zdravo.
Smušena sam, zaboravna, ne snalazim se u svim svojim obvezama…
Ne brinite, to hormoni rade svoje. Možda zaboravite gdje ste stavili ključeve, možda zaboravite na dogovor s prijateljima, možda zaboravite otići na pretragu, to je normalno. Nabavite planer i zapišite obveze, prihvatite da je odsutnost normalna, smanjite stres i napetost.
Zašto me muči nesanica?
S obzirom na sve tjelesne i emocionalne promjene koje proživljavate kroz trudnoću nije ni čudo da se povremeno ili često dogodi da imate otežano spavanje. To je stanje u kojem imate problema s uspavljivanjem i spavanjem, vrtite se, okrećete, misli vam lete… U početku trudnoće pod utjecajem hormona mogli bi spavati mnogo više nego obično. Kasnije, kako beba raste i maternica počinje pritiskati mokraćni mjehur, imat ćete veću potrebu za odlaskom na toalet. Nadalje, teško ćete nalaziti ugodan položaj u krevetu. Žgaravica, grčevi, začepljen nos i pomicanje djeteta mogli bi utjecati na Vas i na Vaše spavanje.
Kako si pomoći u slučaju nesanice?
Budite aktivni i vježbajte tijekom dana. Predvečer se okupajte i opustite na svom mjestu za opuštanje. Provjetrite stan i pustite da temperatura bude ugodna, da ne bude previše toplo ni previše hladno. Namjestite se u krevetu pomoću jastuka ili banane za spavanje. Kako trudnoća napreduje biti će Vam lakše spavati na lijevom ili desnom boku. Ukoliko ipak ne možete zaspati, čitajte knjigu, gledajte televiziju, pišite dnevnik trudnoće ili nešto slično.
Osjećam se kao balon, što učiniti?
Usporavanje probave u trudnoći, mučnina i gutanje većih količina zraka nego inače može uzrokovati napuhanost i vjetrove. Kako bi spriječili ovakve i slične pojave pijte dosta tekućine, budite aktivni i jedite raznovrsnu hranu punu vlakana. Jedite manje, a češće, polako i bez žurbe. Izbjegavajte hranu koja Vas inače napuhuje.
Cijela sam zadebljana i otečena, kako si pomoći?
Kroz trudnoću, a pogotovo u trećem tromjesečju, mogli bi primijetiti oticanje pojedinih dijelova tijela. Najprije ćete primijetiti da se to dogodilo na licu, vjeđama, oko očiju… Otekline su normalna pojava u trudnoći, a nastaju zbog povećanog protoka krvi kroz organizam i nakupljanja tekućine u mekim tkivima. Oko zglobova ruku i nogu te na drugim mjestima na tijelu mogli bi se pojaviti edemi. Oni znaju biti neugodni jer nekada ne stanu u odjeću i obuću te ne izgledaju prirodno ni lijepo. Mogu vam pomoći hladni oblozi, boravak u rashlađenim prostorijama, dizanje udova na povišeno te namakanje u hladnijoj vodi.
Izlaganje suncu, da ili ne?
Znamo da postoje razne blagodati izlaganja sunčevim zrakama poput boljeg raspoloženja, boljeg psihičko stanje, proizvodnje vitamina D i preplanulosti. No postoji još više opasnosti koje donosi izlaganje suncu i njegovim zrakama. Mnogi liječnici tvrde kako ne postoji zdravo izlaganje suncu. Ultraljubičasto zračenje sunca, solarija ili UV svjetiljki izaziva rak kože, oštećenja tkiva, starenje kože. Kreme i preparati za tamnjenje također nisu dobri za Vas, a oni za zaštitu od sunca nisu dovoljno istraženi. Kako se onda zaštititi? Ne izlazite na sunce između 10 i 16 sati, zaštitite se odjećom, potražite mjesto u hladu, pijte dovoljno vode…
Imam sve više problema s kožom lica. Kako si pomoći?
Koža pod utjecajem hormona izlučuje masti iz žlijezda pa možete dobiti akne. Zato koristite kvalitetnu kozmetiku i pazite što stavljate na lice. Ne preporuča se prekrivanje akni raznim sredstvima, struganje kože, maske ili bilo koja druga agresivnija sredstva za kožu i kosu.
Primjećujem bijelu liniju na trbuhu...
Zbog djelovanja hormona na vaše tijelo jedva primjetna blijeda linija koja se proteže od pupka do stidne kosti u trudnoći obično potamni - kod nekih mama jedva primjetno, no kod nekih ona zna biti vrlo izražena i tamna. Njeno nastajanje ne možete spriječiti jer ona postoji, ali i ako Vas smeta, ona je samo privremeno tu, izblijedit će i nestati odmah nakon porođaja. Trudnoća ne donosi samo negativne promjene na vašoj koži, ona donosi i onaj prekrasan sjaj koji samo trudnice imaju.
Imam melasmu...
Fleke su česte u trudnica, a posebno često se pojavljuju kod tamnoputih i tamnokosih žena. Melasma se pojavljuje na dijelovima tijela koji su jače izloženi suncu, najčešće na licu - čelo, obrazi, brada, nos, gornja usna…. Pojavljuje se na obje strane lica, a nakon porođaja melasma može, a i ne mora, u potpunosti nestati.
Koža mi je puna čvorića i malih kožnih privjesaka.
Te male kožne tvorbe su bezopasne, ali ne izgledaju lijepo, pogotovo ako ih je puno. Nije poznato zašto nastaju ali ih je moguće jednostavno ukloniti. Samo se posavjetujte sa svojim liječnikom. Utješit ću Vas ako kažem da ih uglavnom vidimo samo mi same i da nestaju nakon porođaja.
Pojačana pigmentacija - moraju li je dobiti sve trudnice?
Uglavnom da, a to ćete primijetiti i na bradavicama koje će potamniti u cijelom dijelu ili samo u nekim dijelovima. Sredstva koja bi izbijelila kožu na potamnjelim dijelovima izbjegavajte jer nisu dobra ni za Vas ni za Vašu bebu. Nakon porođaja tamnija pigmentacija se gubi, tako da budite mirni i strpljivi.
Putovanje u trudnoći - da ili ne?
Najbolje vrijeme za putovanje tijekom trudnoće je drugo tromjesečje. Manji je rizik od pobačaja ili prijevremenog pobačaja, tijelo se prilagodilo promjenama kroz trudnoću, nemate više mučnine i vrtoglavice i još uvijek ste dovoljno vitalni i možete se kretati bez većih poteškoća. Ukoliko pak imate većih poteškoća ili komplikacija u trudnoći kao što su bolesti srca, krvnih žila ili ste imali poteškoće u prijašnjim trudnoćama, najbolje je da se o svemu savjetujete sa liječnikom. Ako ste se odlučili za put i putujete automobilom evo nekoliko smjernica koje će vam olakšati put… Budite vezani tijekom vožnje, postoji pravilan način vezanja pojasa a to je tako da jedna traka prelazi koso iznad vašeg trbuha, ona se u donjem dijelu nalazi sa strane uz trbuh i putuje u gornjem dijelu između vaših dojki, a druga iznad vaših bedara. S vremena na vrijeme zaustavljajte se tijekom vožnje kako bi se uspravili, istegnuli i kako bi Vam vožnja bila lakša i ugodnija. Ograničite vrijeme u automobilu na maksimalno šest sati. Kada stanete, posjetite toalet i lagano prošećite.
Putovanje brodom, da ili ne?
Kada šećete brodom budite oprezni i stabilni. Ukoliko je more nemirno obavezno se pridržavajte da ne bi izgubili ravnotežu i pali jer more zna biti varljivo. Većina putničkih brodova prima žene kroz trudnoću. Morate biti svjesni toga da na brodu i osobama koje nisu trudne vrlo često zna biti loše i znaju se mučiti s mučninama i vrtoglavicom. Zato, pažljivo.
Putovanje zrakoplovom, da ili ne?
Za početak se raspitajte o ograničenjima za trudnice u kompaniji s kojom planirate putovati (u nekima je to 35., a u nekima 36. tjedan trudnoće). Trebalo bi sa sobom ponijeti potvrdu liječnika da možete putovati. Kako bi Vam u avionu bilo što ugodnije, pokušajte učiniti sljedeće: pokušajte odabrati sjedalo uz prolaz ili na mjestu gdje ima više prostora, vežite se sigurnosnim pojasom kada god možete da vaša vožnja bude što sigurnija, pijte dovoljno tekućine i prije i za vrijeme leta. Kada je moguće šećite i krećite se, pogotovo ako se radi o dugom letu.
Vrtim se cijelu noć i imam intenzivne snove…
Nemirni snovi, noćne more i aktivnosti u snu normalni su kroz trudnoću. U vrijeme velikih promjena u Vašem životu snovi Vam se mogu činiti kao jako intenzivni i čudni, no oni su normalni. Vaš um će tijekom noći obrađivati informacije, one svjesne i one nesvjesne. Vaši snovi biti će odraz Vaših doživljaja i uznemirenosti oko važnih događaja koji Vas svakodnevno prate i koji će se događati u razdoblju koje slijedi.
Vrti mi se i ne osjećam se dobro.
Ova stanja mogu nastati zbog promjena u krvotoku poradi pritiska maternice na krvne žile u leđima i zdjelici. Česta pojava u ranoj trudnoći može biti nizak šećer u krvi te premalo crvenih krvnih zrnaca. Posebno teško bi Vam moglo biti u drugom tromjesečju kada su krvne žile proširene zbog djelovanja hormona, a volumen krvi još nije dovoljno povećan. I na kraju - umor, glad, stres, šećerna bolest, tlak - mogu dovesti do nesvjestice ili vrtoglavice.
Ponekad ne vidim stepenicu ili se spotaknem...
Ako se osjećate nespretno ili neusredotočeno, pripazite! No ukoliko slučajno i dođe do pada i uhvati Vas panika, svakako imajte na umu da se na početku trudnoće maternica nalazi iza zdjelične kosti i potpuno je zaštićena, a kroz nastavak trudnoće Vaše je tijelo tako koncipirano da zaštiti dijete u Vama. Zidove maternice štite čvrsti mišići, a plodova voda oblaže dijete poput jastuka sa svih strana. Ozljeda bi trebala biti toliko ozbiljna da prvo jako našteti Vama, pa tek onda djetetu. No ukoliko imate osjećaj da s djetetom nešto nije u redu -svakako posjetite svog liječnika.
Stalno sam umorna, je li to normalno?
Kroz cijelu trudnoću Vaše tijelo dodatno radi. Na samom početku proizvodi hormone i dodatnu količinu krvi koja opskrbljuje dijete hranom. Pojačava se rad srca kako bi se prilagodilo ubrzanom protoku krvi. Mijenja se način iskorištavanja vode, bjelančevina, masnoće, ugljikohidrata. Velika razina progesterona čini Vas pospanom. Morate računati i s tim da kroz cijelu trudnoću nosite i dijete. Odmarajte se kada osjetite da Vam je odmor potreban. Sve dodatne obveze pokušajte svesti na minimum. Vježbajte i gibajte se koliko možete. Hranite se pravilno, a ako ne znate kako, potražite savjet nutricionista ili se sami educirajte o zdravoj prehrani.
Pospremanje kuće u danima prije poroda, da ili ne?
Kako se približavate terminu poroda, tako počinjete osjećati veliku želju da svoju kuću prilagodite i pripremite za dolazak prinove. Najčešće takvu pojavu nazivaju gniježđenjem i ona je potpuno normalna u danima prije poroda. Kako se ne bi pretjerano umarali i trošili energiju, predlažem da većinu priprema i kupnji obavite ranije, a u samom finišu obavite tek preostale sitnice. Ukoliko imate mogućnost, organizirajte za sebe svu potrebnu pomoć za dane nakon poroda. Sretno!
Što je o sluzni čep?
Nekoliko dana (nekad i tjedana) prije poroda, vrat maternice će se stanjivati i omekšavati, a sluzni čep će iskliznuti kroz rodnicu (ponekad u komadićima, a ponekad zaista kao čep). Sluzni čep može biti prošaran žilicama ili može izaći uz blagu sukrvicu, no neka Vas on ne brine. Održavajte svakodnevnu higijenu, koristite higijenske uloške i nosite prozračno donje rublje.
Iscjedak je promijenio boju…
Ukoliko iscjedak promijeni boju ili poprimi neugodan miris, ukoliko osjetite bol, svrbež ili nelagodu, to može značiti da ste dobili infekciju. Kako bi vidjeli što se događa i kako ne bi brinuli, posjetite liječnika. Pojava iscjetka može biti i znak prijevremenog poroda, tako da obavezno potražite liječničku pomoć.
Primijetila sam iscjedak iz dojki, što da radim?
U početku će on biti izrazito žute boje, a moći ćete ga primijetiti u obliku mrlja na majici ili sitnih sasušenih mrvica u Vašoj odjeći. Neka Vas on ne brine – iscjedak je priprema Vaših dojki za dojenje. Neka Vas ne brine ni ako ga ne primijetite, mlijeko – ili, u ovom slučaju, kolostrum – se može pojaviti i nakon samog poroda. Kako bi si pomogli, možete kupiti i nositi jednokratne jastučiće koji će Vam također pomoći i nakon poroda (dok se mlijeko ne regulira i ne počne se stvarati u količinama potrebnim za Vašu bebu).
Trebamo li se educirati o porodu?
Neupućenost u proces rađanja, strah, napetost i bol najveće su smetnje u ostvarenju opuštenog i sretnog poroda kakav svaka od nas priželjkuje. Tehnike opuštanja i disanja mogu Vam pomoći da izbacite napetost iz svog duha i svog tijela. Kako je opuštanje tehnika koju možete savladati i naučiti, uključite se u neki od tečajeva ili radionica za pripremu trudnica i parova za porod i vježbajte. Nađite mirno mjesto u svom domu, udobno se smjestite i dajte si vremena. Ugodna glazba, prigušeno svjetlo i meditacija mogu Vam pomoći u tome. Dišite duboko i polako, a sa svakim novim udisajem i izdisajem otpuštajte napetost iz svog tijela. Posebnu pažnju obratite na opuštanje mišića lica i ruku. Ono što ste naučili ubrzo ćete moći primijeniti i na porodu. Pokušajte se opustiti koliko možete, fokusirajte se na disanje i dišite kroz svaki trud. U tome Vam može pomoći i vaša pratnja dajući vam lagane upute i dišući s vama. Vaša pratnja pomoći će i laganim pritiskom određenih dijelova tijela ili laganom masažom leđa, ramena, ruku, nogu, stopala... Sretno!
Što mi najviše može pomoći kako bi porod bio opušten i lagan?
Jedna od najvažnijih stvari u pripremi za porod i na samom porodu je pozitivan stav. Pozitivan stav kroz trudnoću, pozitivan stav o trudovima, pozitivan stav o porodu i o danima majčinstva. Vaša Doula proći će s Vama gotovo sve situacije u koje možete doći, kroz sve strahove i nedoumice. Pripremite li se kvalitetno, ništa Vam neće biti strano ni nepoznato. Kako sami sebi možete pomoći? Ohrabrujte se, na porod povedite pratnju po svom izboru. Pratnja će Vas također podržati u Vašim pozitivnim mislima. Razgovarajte, smijte se, opustite se koliko god možete, krećite se, gibajte se i nigdje ne žurite. Kroz porod možete slušati meditacije ili tihu glazbu. Mislima možete otići u svoj svijet, možete maštati i zamisliti da ste na nekom lijepom, stvarnom ili zamišljenom, mjestu, među sebi dragim ljudima. Možete se prepustiti nečem što samo Vama odgovara. Neke od mama bile su ribe, kitovi, meduze, srne, neke su u mislima trčale nepreglednim poljima ili ležale u klasju, neke su letjele. Možete si pomoći na bezbroj načina, samo trebate pronaći onaj koji Vama najbolje odgovara.
Kako će porod krenuti?
Jednog dana mogli bi se početi osjećati neobično. Vaši trudovi neće se pojaviti i nestati, već će se nastaviti dalje u jačem ili slabijem ritmu. Osjetit ćete povremena stezanja i opuštanja maternice koja će se ponavljati. Trudovi će trajati od 15 do 30 sekundi i biti nepravilni - na 30 min., 10 min., 3 min., pa ponovno ispočetka. Tijekom porođaja maternica će se stezati, a vrat maternice će postajati tanji i širi. U početku trudovi mogu biti gotovo bezbolni, no njihovim razvijanjem oni će postati neugodni i bolni. Bol će jačati i postajati intenzivnija, punija, čvršća.
Kako raspoznati lažne od pravih trudova?
Lažni trudovi su nepravilni i ne jačaju, dok pravi trudovi imaju svoj ritam i traju. Ukoliko se krećemo i mijenjamo položaje lažni trudovi će stati, a pravi će se nastaviti i jačati. Pravi trudovi bit će s vremenom sve dulji, a lažni će jenjavati. Kretanje pravih trudova osjećat ćete od leđa prema trbuhu i njegovom gornjem dijelu, dok se lažni trudovi zadržavaju u donjem dijelu trbuha.
Kako si pomoći kod lažnih i pravih trudova?
Hodajte, krećite se, ako Vam paše voda - tuširajte se. Povedite nekoga sa sobom u šetnju, kada dođe trud zastanite, a kada prestane krenite dalje. Ljuljuškajte se, ulovite neki svoj ritam. Topli ili hladni oblozi također mogu pomoći. Nađite svoje mirno mjesto, ušuškajte se, utoplite, pokušajte se maksimalno opustiti. No ne zaboravite gledati na sat i pratiti vrijeme između i za vrijeme trudova te na vrijeme krenuti u rodilište.
Kako ću znati jesam li otvorena?
Ako Vam je prvi porod i niste sigurni u sebe i svoju prosudbu uputite se svom liječniku koji će utvrditi jeste li se otvorili ili ne. Početak poroda drugačiji je kod svake žene. Neke žene će osjećati tek laganu bol i pritisak, a već će biti nekoliko prstiju otvorene. Neke će osjećati bolove i stezanja, a imati će samo lažne trudove. Neke će doći na pregled i liječnik će utvrditi da je porod započeo, a neke će prespavati veliki dio poroda. Normalno je da trudovi traju satima, no ako oni i nastave i postaju sve jači i intenzivniji na dobrom ste putu da postanete mama.
Kada krenuti u bolnicu?
Kada se trudovi zaredaju svakih 5 minuta i češće, kada imaju ritam i trajanje barem 30 sekundi, kada su pravilni, kada tijekom kretanja ne prestaju. Kada pukne vodenjak, kada osjećate jaku i intenzivnu bol koja ne prestaje. Kada želite i imate osjećaj da morate krenuti prema bolnici.